Indiana

Print
Winter Cup Kicks Off Friday as USA Gymnastics’ 2021 Premier Events Season Gets Underway

23 Feb, 2021


Gymnastics will return to the national stage after a nearly yearlong hiatus, as USA Gymnastics’ 2021 premier event season kicks off this weekend in Indianapolis. The 2021 Winter Cup will take place without spectators Feb. 26-28 at the Indiana Convention Center, marking the start of a busy international competition season that includes the Tokyo Olympic Games in late summer and Artistic Gymnastics World Championships in October. 

For the first time, Winter Cup will welcome junior and senior women’s divisions in addition to the men’s competition and the Elite Team Cup, which is being held Feb. 27 in conjunction with the event. Performances will help determine the composition of the 2021 U.S. Men’s and Women’s National Teams, and participating athletes will be able to qualify to the U.S. Championships slated for June 3-6 in Fort Worth, Texas. 

Men’s competition

Winter Cup will kick off with men’s day 1 action on Feb. 26 with the all-around title up for grabs. Event champions will be crowned based on a two-day total during men’s day 2 competition on Feb. 28. World bronze medalists Yul Moldauer, Donnell Whittenburg and Brandon Wynn will join a group of 30 gymnasts, including current and former National Team members, returning to elite national competition for the first time in nearly a year. Junior National Team members Landon Blixt, Crew Bold and Khoi Young are set to make their senior debuts. 

The Elite Team Cup competition will consist of eight regional teams – Region 6 will not be fielding a team in 2021 – each comprised of six Junior Elite athletes. Junior National Team members Arun Chhetri (1), Caden Clinton (3), Will Fleck (7), Asher Hong (3), Vahe Petrosyan (1) and Kai Uemura (5) are among the 48-gymnast field competing on behalf of their respective regions.

Women’s competition

Winter Cup will welcome women’s junior and senior divisions for the first time in the event’s history. Team World gold medalists Jade Carey, Sunisa Lee and Riley McCusker, and Olympic champion Laurie Hernandez are among nearly 30 gymnasts who will face off in the senior women’s competition, with competitors split between sessions on Feb. 27 and Feb. 28. National Team members Ciena Alipio, Sydney Barros, Skye Blakely, Olivia Greaves, Konnor McClain and Katelyn Rosen are also set to make their senior debuts. Fellow National Team members Katelyn Jong and Kaliya Lincoln will headline the junior women’s field on Feb. 28. 

How to watch

Men’s Day 1 Competition – Friday, February 26 at 7:30 p.m. ET on NBCSN

Senior Women’s Competition (Main Session) – Saturday, February 27 at 12:30 p.m. ET on NBC

Elite Team Cup – Saturday, February 27 at 5:30 p.m. ET on FloGymnastics

Junior Women’s Competition (and Remaining Senior Women) – Sunday, February 28 at noon ET on FloGymnastics

Men’s Day 2 Competition – Sunday, February 28 at 5:30 p.m. ET on FloGymnastics

Athlete rosters for 2021 Winter Cup

Men’s competition

(Alphabetical by state, then last name)

Arizona

Allan Bower, Chandler, Ariz., University of Oklahoma, senior 

California

Cameron Bock, Tustin, Calif., University of Michigan, senior

Adrian De Los Angeles, Long Beach, Calif., U.S. Olympic and Paralympic Training Center, senior

Isaiah Drake, Los Angeles, Calif., Gymnastics Olympica USA, senior

Riley Loos, El Dorado Hills, Calif., Stanford University, senior

Kanji Oyama, Huntington Beach, Calif., U.S. Olympic and Paralympic Training Center, senior

Timothy Wang, Riverside, Calif., USAF Academy, senior

Colorado

Taylor Burkhart, Morrison, Colo., 5280 Gymnastics, senior

Vitaliy Guimaraes, Arvada, Colo., University of Oklahoma, senior

Yul Moldauer, Arvada, Colo., 5280 Gymnastics, senior

Brandon Wynn, Golden, Colo., Ohio State, senior

Florida

Crew Bold, Delray Beach, Fla., University of Minnesota, senior

Sean Melton, Orlando, Fla., Ohio State, senior

Illinois

Alex Diab, Glen Ellyn, Ill., University of Illinois, senior

Paul Juda, Deerfield, Ill., University of Michigan, senior

Indiana

Alec Yoder, Indianapolis, Ind., Ohio State, senior

Maryland

Khoi Young, Bowie, Md., Sportsplex Gymnastics, senior

Massachusetts

Stephen Nedoroscik, Worcester, Mass., Penn State University, senior

Michigan

Landen Blixt, Fowlerville, Mich., infinity Gymnastics Academy, senior

Minnesota

Shane Wiskus, Spring Park, Minn., University of Minnesota, senior

New Hampshire

Mike Fletcher, Nashua, N.H., University of Illinois, senior

New Jersey

Michael Moran, Morristown, N.J., University of Minnesota, senior

New York

Eddie Penev, Penfield, N.Y., U.S. Olympic and Paralympic Training Center, senior

Oklahoma

Genki Suzuki, Norman, Okla., University of Oklahoma, senior

Texas

Matt Wenske, Houston, Texas, University of Oklahoma, senior

Virginia

Kiwan Watts, Richmond, Va., Sun Devil Gymnastic Club, senior

Washington

Garrett Braunton, Olympia, Wash., USAF Academy, senior

Wisconsin

Marvin Kimble, Milwaukee, Wis., Salto Gymnastics Center, senior

Robert Neff, Brookfield, Wis., U.S. Olympic and Paralympic Training Center, senior

Donnell Whittenburg, New Berlin, Wis., Salto Gymnastics Center, senior

Elite Team Cup

(By region, then alphabetical by state, last name)

Region 1

Arizona

Joseph Pepe, Peoria, Ariz., junior

California

Arun Chhetri, Culver City, Calif., junior

Toma Murakawa, Van Nuys, Calif., junior

Vahe Petrosyan, Van Nuys, Calif., junior

Cailen Walker, Hercules, Calif., junior

Landon Wu, West Sacramento, Calif., junior

Region 2

Idaho

Payton Lerwill, Sugar City, Idaho, junior

Washington

Xander Agate, Bothell, Wash., junior

Eli Hoberecht, DuPont, Wash., junior

Everett O’Donnell, Lakewood, Wash., junior

Jonah Soltz, Tacoma, Wash., junior

Bradley Stroud, Auburn, Wash., junior

Region 3

Texas

Caden Clinton, Cypress, Texas, junior

Dallas Hale, Frisco, Texas, junior

Asher Hong, Tomball, Texas, junior

Cameron Lee, Frisco, Texas, junior

Vishal Mandava, Cypress, Texas, junior

Dave Wolma, Cypress, Texas, junior

Region 4

Iowa

Nathan Couture, Urbandale, Iowa, junior

Zachary Gilbaugh, Coralville, Iowa, junior

Zach Snyder, Swisher, Iowa, junior

Minnesota

Nikolai Kolesnikov, Plymouth, Minn., junior

Nebraska

A.J. Morgan, Lincoln, Neb., junior

Wisconsin

Kellen Ryan, Janesville, Wis., junior

Region 5

Illinois

Tai Gopaul, Buffalo Grove, Ill., junior

Lais Najjar, Oak Brook, Ill., junior

Kai Uemura, Chicago, Ill., junior

Ryan Vanichtheeranont, Plainfield, Ill., junior

Indiana

Logan Schmitt, Carmel, Ind., junior

Ohio

Arthur Ashton, Mason, Ohio, junior

Region 7

New Jersey

Noah Dhaliwal, South Orange, N.J., junior

New York

Justin Ciccone, Rochester, N.Y., junior

Kristian Grahovski, Penfield, N.Y., junior

Pennsylvania

Joshua Karnes, Erie, Pa., junior

Virginia

Caleb Melton, Woodbridge, Va., junior

West Virginia

Caden Spencer, Huntington, W.Va., junior

Region 8

Florida

Jaden Blank, Lakewood Ranch, Fla., junior

Garrett Schooley, Sarasota, Fla., junior

Georgia

Maxim Bereznev, Woodstock, Ga., junior

Toby Liang, Roswell, Ga., junior

Danilo Viciana, Marietta, Ga., junior

Tennessee

Alexandru Nitache, Knoxville, Tenn., junior

Region 9

Colorado

Kyler Hartley, Lakewood, Colo., junior

Max Kephart, Highlands Ranch, Colo., junior

Derek Schlagenhauf, Windsor, Colo., junior

New Mexico

Hunter Mamawal, Albuquerque, N.M., junior

Cayden Mannos, Albuquerque, N.M., junior

Wyoming

Brigham Frentheway, Cheyenne, Wyo., junior

Women’s competition

(Alphabetical by state, then last name)

Arizona

Jade Carey, Phoenix, Ariz., Arizona Sunrays, senior

California

Ciena Alipio, San Jose, Calif., Midwest Gymnastics Center, senior

Emily Lee, Los Gatos, Calif., West Valley Gymnastics School, senior

Nola Matthews, Gilroy, Calif., Airborne Gymnastics Training Center, junior

Autumn Reingold, Van Nuys, Calif., Gymnastics Olympica USA, junior

Paloma Spiridonova, Torrance, Calif., WOGA Gymnastics, junior

Tiana Sumanasekera, Pleasanton, Calif., West Valley Gymnastics School, junior

Florida

Charlotte Booth, Clermont, Fla., Brandy Johnson’s Global Gymnastics, junior

Georgia

Alonna Kratzer, Suwanee, Ga., Top Notch Training Center, senior

Illinois

Hailey Klein, Lake Forest, Ill., Flips Gymnastics North Shore, senior

Louisiana

Ella Kate Parker, West Monroe, La., Cincinnati Gymnastics, junior

Maryland

Kayla DiCello, Boyds, Md., Hill’s Gymnastics, senior

Minnesota

Levi Jung-Ruivivar, Maple Grove, Minn., Twin City Twisters, junior

Temple Landry, Maple Grove, Minn., Twin City Twisters, senior

Sunisa Lee, St. Paul, Minn., Midwest Gymnastics Center, senior

Elle Mueller, Ham Lake, Minn., Twin City Twisters, senior

Lyden Saltness, Chisago City, Minn., Midwest Gymnastics Center, senior

Nebraska

Lexi Zeiss, Omaha, Neb., Omaha Gymnastics Academy, senior

Nevada

Sienna Robinson, Las Vegas, Nev., Browns Gymnastics Las Vegas, senior

New Jersey

eMjae Frazier, Erial, N.J., Parkettes National Gymnastics Center, senior

Laurie Hernandez, Old Bridge, N.J., Gym-Max Gymnastics, senior

Riley McCusker, Brielle, N.J., Arizona Sunrays, senior

New York

Olivia Greaves, Staten Island, N.Y., World Champions Centre, senior

Ohio

Shilese Jones, Westerville, Ohio, Future Gymnastics Academy, senior

Lilly Lippeatt, Mason, Ohio, Cincinnati Gymnastics, senior

Pennsylvania

Addison Fatta, Wrightsville, Pa., Prestige Gymnastics, senior

Lucy Tobia, Schnecksville, Pa., Parkettes National Gymnastics Center, junior

Texas

Sydney Barros, Lewisville, Texas, Texas Dreams Gymnastics, senior

Skye Blakely, Frisco, Texas, WOGA Gymnastics, senior

Amari Drayton, Spring, Texas, World Champions Centre, senior

Karis German, Spring, Texas, World Champions Centre, senior

Madray Johnson, Dallas, Texas, WOGA Gymnastics, junior

Katelyn Jong, Allen, Texas, Metroplex Gymnastics, junior

Kaliya Lincoln, Frisco, Texas, WOGA Gymnastics, junior

Emma Malabuyo, Flower Mound, Texas, Texas Dreams Gymnastics, senior

Zoe Miller, Spring, Texas, World Champions Centre, senior

Zoey Molomo, Frisco, Texas, Metroplex Gymnastics, junior

Michelle Pineda, Allen, Texas, Metroplex Gymnastics, junior

Joscelyn Roberson, Texarkana, Texas, North East Texas Elite Gymnastics, junior

Katelyn Rosen, Boerne, Texas, Mavericks Gymnastics, senior

Ashlee Sullivan, Richardson, Texas, WOGA Gymnastics, junior

Washington

Jordan Chiles, Vancouver, Wash., World Champions Centre, senior

West Virginia

Konnor McClain, Cross Lanes, W.Va., Revolution Gymnastics, senior

Wisconsin

Faith Torrez, Bristol, Wis., Legacy Elite Gymnastics, senior

USA Gymnastics. Based in Indianapolis, USA Gymnastics is the national governing body for gymnastics in the United States, encompassing seven disciplines: women’s gymnastics, men’s gymnastics, trampoline and tumbling, rhythmic gymnastics, acrobatic gymnastics, gymnastics for all (a.k.a. group gymnastics) and, most recently, parkour. USA Gymnastics sets the rules and policies that govern the sport of gymnastics, including selecting and training the U.S. Gymnastics Teams for the Olympics and World Championships; promoting and developing gymnastics on the grassroots and national levels, as well as a safe, empowered and positive training environment; and serving as a resource and educational center for the more than 200,000 members, clubs, fans and gymnasts throughout the United States. The organization is deeply committed to creating a culture that encourages and supports its athletes and focuses on its highest priority: the safety and well-being of athletes and our community.

Print

Subscribe to SDM